Pompy ciepła

 

Pompa ciepła wcale nie jest droga!

    Z uwagi na dolne źródło ciepła, pompy ciepła wykorzystują ciepło znajdujące się w gruncie (gruntowe pompy ciepła), w wodzie (wodne pompy ciepła) i powietrzu (powietrzne pompy ciepła). W naszej ofercie znajdują się, najtańsze w instalacji - powietrzne pompy ciepła. Pompy ciepła, jako górne źródło ciepła podgrzewają najczęściej wodę, wykorzystywaną jako ciepła woda użytkowa (PCWU - Pompy Ciepła Wody Użytkowej na zdj. obok), woda basenowa (PCWB - Pompy Ciepła Wody Basenowej), czy jako woda wspomagająca ogrzewanie budynku (PCCO - Pompy Ciepła Centralnego Ogrzewania). We wspomaganiu ogrzewania budynku, stosowanie pomp ciepła ma ekonomiczne uzasadnienie w ogrzewaniu ściennym podtynkowym, podłogowym i grzejnikowym niskotemperaturowym.

    Powietrzne pompy ciepła są stosunkowo prostymi w montażu urządzeniami i nie wymagają specjalistycznych obliczeń projektowych. Niemniej jednak zawsze podchodzimy do każdego klienta indywidualnie.Najczęściej wybieraną jest powietrzna pompa ciepła, do podgrzewania ciepłej wody użytkowej , i stanowi coraz bardziej popularne rozwiązanie nie tylko w budynkach mieszkalnych. Używając pompy ciepła możesz też podgrzać wodę basenową, Pompa ciepła jest „czystym” urządzeniem i może stać w pralni czy siłowni. Powietrzna pompa ciepła pracuje średnio do 3 do 6 godzin dziennie. To wystarcza do wytworzenia zadanej ilości ciepła.


    Najważniejszym parametrem pompy ciepła jest współczynnik COP, który pokazuje ile można zyskać zużywając 1 kWh energii. Jeżeli COP = 4,2 oznacza to że pompa ciepła wyprodukuje 4,2 kWh energii, zużywając 1kWh na pracę sprężarki i pompy przepływowej – zyskujemy 3,2 kWh!!!!. Oznacza to, że jeżeli teraz, za podgrzanie ciepłej wody użytkowej płacimy 200 zł miesięcznie, to z pompą ciepła zapłacimy niecałe 50 zł. Ponieważ współczynnik efektywności pompy ciepła COP jest parametrem zmiennym, zależnym od parametrów dolnego źródła ciepła, dlatego podaje się go dla urządzeń, przy ściśle określonych warunkach zewnętrznych, sprecyzowanych odpowiednimi normami.

Przykładowo zimą, przy temperaturze -5°C powietrzna pompa ciepła ma współczynnik COP=1 , natomiast latem COP=6. Zwykle jednak nie zaleca się pracy powietrznej pompy przy niższych temperaturach, choć oczywiście jest to duże uproszczenie, bo są pompy które pracują sprawnie i przy -25°C. Produktem ubocznym pracy powietrznej pompy ciepła jest zimne powietrze, które może zostać wykorzystane, podobnie jak w przypadku klimatyzatora, do schłodzenia latem pomieszczeń. Temperatura powietrza jest obniżana średnio od 5° do 10° poniżej temperatury powietrza zasysanego. Powietrzne pompy ciepła nie są duże i nadają się do wspomagania pracy istniejących już w budynku rozwiązań. Przykładem niech będzie instalacja powietrznej pompy ciepła i kotła węglowego. Zimą pracuje kocioł, latem pompa ciepła. Podłączenie pompy do wentylacji mechanicznej z rekuperatorem też jest świetnym rozwiązaniem. Zimą wykorzystujemy zużyte powietrze z rekuperatora (zawsze jest cieplejsze niż to na zewnątrz), a latem mamy rozwiązany problem rozprowadzania zimnego (czystego!) powietrza w upalne dni po mieszkaniu. Rozwiązań jest wiele, do każdej instalacji podchodzimy indywidualnie, dlatego tak bardzo cenimy kontakt z klientem.

Przykłady montażu pompy ciepła w kotłowni pokazują ilustracje poniżej.


Przykłady prostych instalacji